Czarnovia - LKS Zasów-Mokre; 11.11.2016

Kibice Czarnovii piszą...

• autor: Le Saux, 2021-09-28 13:47

Witam serdecznie wszystkich sympatyków piłki nożnej, a w szczególności kibiców Czarnovii i... Fulham! Zapraszam dziś na relację z meczu 9. kolejki League 1 pomiędzy Charlton Londyn, a FC Portsmouth.

FC Portsmouth został założony w 1898 r. Barwami klubowymi są niebieski i biały. Przydomek - "Pompey". Stadion, na którym rozgrywa swoje mecze FC Portsmouth nosi nazwę Fratton Park, może pomieścić 20.288 kibiców, został wybudowany w 1898 r.! Największe sukcesy FC Portsmouth to dwukrotne Mistrzostwo Anglii w latach 1949 i 1950 oraz zdobycie Pucharu Anglii w latach 1939 i 2008.
Gospodarze dzisiejszego meczu rozpoczęli sezon 2021/22 bardzo źle. Po 8 kolejkach zajmują czwarte miejsce od końca, a więc miejsce spadkowe. Nie inaczej zaczęli sobotni mecz, tracąc gola już w 6. min. meczu. Autorem bramki był Curtis, który popisał się pięknym uderzeniem z ok. 25 m. Zepchnięci do defensywy piłkarze Charltonu już po kolejnych 10 minutach powinni przegrywać 0-2, ale Marquis zmarnował w ciągu 7 sekund "dwie setki"! Portsmouth przeważał, świetnie wyglądały skrzydła drużyny z południa Anglii, lecz to gospodarze grający z kontry mogli w ostatnim kwadransie strzelić gole, ale zmarnowali 3 klarowne sytuacje. Warto podkreślić, że tempo gry pierwszej połowy byłby nie do wytrzymania dla większości drużyn z polskiej Ekstraklasy.
Druga odsłona - szalona! Kwintesencja futbolu! Wprowadzony w 46 min. Clare już w pierwszej akcji gospodarzy po przerwie wyrównuje na 1-1. Natchniony Charlton zaczyna napierać. Leko, Lee, Gilbey napędzają akcje Londyńczyków. W 60 min. po strzale  Lee kapitalna interwencja Bazunu ratuje gości. Na murawie trwa walka na łokcie, przezwiska, brutalne faule, gwizdek sędziego milczy - "Panowie gramy dalej, nic nie było" - motto dzisiejszego sędziowania. Walka również na trybunach, gdzie przeciwko kibicom gospodarzy przeciwstawia się 3000 fanów z Portsmouth, którzy przy akompaniamencie bębna śpiewają pieśni całe 90 minut! Gdy w 72. min. Harness daje prowadzenie gościom trybuna na której siedzą kibice Pompey uległa "naruszeniu"! Szał! Radość! Ekstaza! Oszołomieni piłkarze Charltonu pod naporem rozochoconych "Pompeyistów", gubią się i tylko dzięki swojemu bramkarzowi zawdzięczają, że między 74., a 76. minutą nie stracili kolejnych bramek. Gdy wydawało się, że los Charltonu jest przesądzony w 87. min. gola na 2-2 strzela Davison. Teraz sytuacja się odwraca o 180 stopni. To Charlton naciera z furią! Sędzia dolicza 5 minut, a piłkarze obu drużyn biegają jakby dopiero mecz się rozpoczął. Wygląda to tak, jakby Portsmouth napił się przed meczem słynnego soku Gumisiów z gumijagód, a Charlton wysączył do dna kociołek mistycznego wywaru druida Panoramiksa, dzięki któremu Asterix i Obelix bronili Galię przed rzymskimi legionami Juliusza Cezara. Na boisku trwa walka do upadłego, a kibice pragną, żeby sędzia doliczył dodatkowy czas do... doliczonego czasu gry! W meczu Charlton - FC Portsmouth pada remis 2-2. Było to naprawdę porywające i trzymające w napięciu widowisko, a piłkarze obu drużyn otrzymali gromkie brawa od kibiców zgromadzonych na The Valley.
Kilka zdań o Polakach na Wyspach. W Premier League Leeds (M. Klich) przegrywa z West Ham (Ł. Fabiański) 1-2, Everton pokonuje Norwich (P. Płacheta) 2-0, FC Southampton (J. Bednarek) przegrywa 0-1 z Wolverhampton, Brighton (J. Moder) w poniedziałek remisuje z Crystal Palace 1-1. W Championship Nottingham Forest remisuje z Millwall (B. Białkowski) 1-1, FC Blackpool pokonuje FC Barnsley (M. Helik) 1-0, a Sheffield United wygrywa z Derby County (K. Bielik, K. Jóźwiak) 1-0.
Sytuacja Derby, klubu w którym grają nasi reprezentanci robi się tragiczna. Z powodów  finansowych Angielska Federacja ukarała popularne "Barany" 12 ujemnymi punktami, co sprawiło, że Derby wylądowały na samym dnie tabeli. Ale to nie koniec problemów. Do tego kara 100 tys. funtów, zakaz transferów do klubu i możliwość zwiększenia ujemnych punktów do 21!!! Wayne Rooney, słynny piłkarz MU, a teraz manager Derby powiedział, że nie opuści klubu i podejmie się misji utrzymania "Baranów" w Championship. Z problemami walczy również grający w League 2 Oldham Athletic. Dla młodszej publiczności powiem, że Oldham był jednym z klubów - założycieli Premier League i występował w niej trzy sezony od 1992/93. Trzymajmy kciuki za Derby i Oldham, żeby nie skończyły jak FC Bury, czy Macclesfield Town.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejne odcinki "Come on Fulham..., come on!".