Czarnovia Czarna - strona oficjalna

Strona klubowa

Regamet Cup

Losowa galeria

Bodzos Podgrodzie - Czarnovia; 06.11.2016
Ładowanie...

Logowanie

Aktualności

Nie samym futbolem Czarna żyje

  • autor: LeSauxe, 2020-05-31 14:40

Kilka dni temu Polskę i cały świat obiegła sensacyjną wiadomość o zwycięstwie naszego 22-letniego arcymistrza Jana - Krzysztofa Dudy w turnieju szachowym Lindores Abbey Rapid Challenge nad królującym od 2013 roku mistrzem świata, legendą szachów Norwegiem Magnusem Carlsenem. Przed Dudą tylko czterech polskich szachistów pokonało aktualnych wówczas mistrzów świata, byli to Akiba Rubinstein (w 1909 roku pokonał Emanuela Laskera), Ksawery Tartakower, Michał Krasenkow (w 1998 roku pokonał Anatolija Karpowa) i Radosław Wojtaszek, który w 2015 roku pokonał jak Duda Carlsena. Przy tym, a także kilku innych ciekawych ostatnich wydarzeniach szachowych przypominamy publikowany na naszej stronie cztery lata temu felieton autorstwa Dawida Curyło "Wielkanocna Opowieść Szachowa". Życzymy miłej lektury.

Niemal rok temu "szachową" Polską zawładnęła drużyna LKSz GCKiP Czarna (w składzie: Antoni Kozak, Mieszko Miś, Jakub Chyży, Tymon Czernek, Joanna Święch i Martyna Wikar),

która w Ustroniu zdobyła Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów (rok wcześniej była Wicemistrzem!).

Właśnie w szachach ówczesna Czarnovia osiągała swoje największe sukcesy, jak wygranie w 1992 r. Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego "Złota Wieża", nieoficjalnie nazywanego mistrzostwami Polski drużyn wiejskich (w składzie: Marek Pęgiel, Tomasz Para, Marek Stawarz, Ewa Otfinowska), czy w 2002 r. zdobycie przez juniorów Drużynowego Wicemistrzostwa Polski (w składzie: Maciej Marszałek, Przemysław Zieliński, Paweł Czarnota, Wojciech Moranda, Daria Pokojska, Marta Przeździecka i Marta Marszałek). W "Złotej Wieży" dominował później w Polsce LKSz GCKiP Czarna, który od 2010 roku nie wszedł na podium tylko... raz (w 2016 roku), zajmując 7 razy pierwsze miejsca, 2 razy drugie i raz trzecie, a tego czego dokonał w ubiegłym roku w Pułtusku, gdzie drugie miejsce zajęła pierwsza jego drużyna, a pierwsze... "dwójka" nie udało się chyba żadnemu polskiemu klubowi!

Początkiem marca tego roku reprezentujący LKSz GCKiP Paweł Sowiński został w Szczyrku Mistrzem Polski Młodzików do lat 10, przez co uzyskał awans do Mistrzostw Świata Juniorów w Gruzji oraz do Mistrzostw Europy Juniorów w Turcji,

a dosłownie przed dwoma tygodniami Mieszko Miś, który w ubiegłym roku zdobył Mistrzostwo Polski Juniorów do lat 16 został spośród grona 102(!) zawodników Internetowym Mistrzem Podkarpacia w Szachach Błyskawicznych.

 

Poniżej przypominamy Wam wspomniany na wstępie felieton Dawida Curyło z 2016 roku "Wielkanocna Opowieść Szachowa", ubarwiony fotografiami z książki Tomasza Rysia i Stanisława Augustyna pt. "Czarnovia". Zapraszamy do lektury.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu Czarnovia była klubem wielosekcyjnym. Oprócz piłki nożnej, prężnie działała sekcja tenisa stołowego i szachów. O ile tenis „umarł” w Czarnej chyba już zupełnie, to szachy od czasu do czasu jeszcze jakoś egzystują (choćby przy okazji Memoriału Jarosława Knycha i Marcina Wrzosa). O tym jak wyglądała sekcja szachowa przed laty, pamiętają już tylko nieliczni. Jednym z nich jest Dawid Curyło, który podzielił się z nami swoimi wspomnieniami. W rozwinięciu sentymentalna, szachowa podróż do przeszłości.

Wszystko zaczęło się w roku 1981, kiedy z inicjatywy Stanisława Augustyna i Henryka Ćwika utworzono w Czarnej sekcję szachową. Drużyna przez ponad 25 lat swego istnienia występowała w różnych klasach rozgrywkowych począwszy od klasy okręgowej, na pierwszej lidze kończąc. Do największych osiągnięć szachistów naszego klubu należą: I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym "Złota Wieża" (rywalizacja drużyn zrzeszonych w LZS i LKS całej Polski) – Legnica 1992 r.

I największy sukces tej sekcji - w 2002 r. podczas I (pierwszej !!!) ligi juniorów wywalczenie II miejsca, a co za tym idzie tytułu wicemistrza Polski Juniorów (rywalizacja 12 najlepszych drużyn). Wśród zawodników, którzy występowali w początkowych latach istnienia sekcji byli: Stanisław Augustyn, Celina Waśko (Klęk), Henryk Ćwik, Józef Górniak, Jerzy Tabaka, Krzysztof Lis, Jarosław Knych, Piotr Gawlak, Andrzej Tryba, Tomasz Para, Paweł Hadas, Jarosław Pietraszewski, Anna i Marzena Para, Marek Stawarz, Dawid Curyło i Tomasz Ryś.

Dziś zostały tylko wspomnienia. Gdzie te czasy (przełom lat 80-tych – 90-tych) kiedy od września do kwietnia w starej remizie strażackiej, w małym, często nieogrzewanym pomieszczeniu, niemal każdego dnia graliśmy cykliczne turnieje pod żartobliwą nazwą „Złota Kielnia”! Dzień w dzień 20 i więcej osób spotykało się, żeby w koleżeńskiej, sportowej atmosferze spędzać czas z dala od zmartwień dnia codziennego!

Oprócz mnie, bywalcami "Złotej Kielni" byli m. in. śp. Jarosław "Teściu" Knych, Tomasz Ryś, rodzina Parów, a więc Tomasz "Pinio", Marzena, Anna i Arek, ponadto obecny szachowy sędzia międzynarodowy Jarosław "Lousi" Pietraszewski, Artur "Skrzat" Podgórski, Andrzej Tryba, Piotr Gawlak (śp.), Krzysztof Lis, Henryk Ćwik, Stanisław Augustyn, Maciej "Ptoku" Drozd, Mirosław Bieniasz i wielu innych. A w co drugą niedzielę w tej malej salce odbywały sie ligowe mecze Czarnovii z m.in. Koroną Kraków, Tarnovią Tarnów czy Wisłoką Dębica. Trudno obecnie w to uwierzyć, ale mecze te wywoływały takie zainteresowanie, że mała salka remizy strażackiej nie mogła pomieścić wszystkich chętnych, chcących oglądać zmagania szachistów.

Wśród wielu różnych inicjatyw, jedna zasługuje na szczególne wyróżnienie. Mam tu na myśli  Drużynowe Dzielnicowe Mistrzostwa Czarnej w Szachach. Pierwszym DDMCz.wSz. była MCWCKS "Legia Mickiewiczówka” w składzie T. Ryś, śp. J. Knych i M. Para. W drugiej edycji Mistrzostwo zdobyło TMSz. "Hetman" Zamoście w składzie D. Curyło, J. Pietraszewski, A. Majewska. Nie było takiej dzielnicy w Czarnej, która nie byłaby reprezentowana w tym humorystycznym turnieju. Dlatego oprócz Legii i Hetmana były również takie kluby jak KKS Dworcowianka, FC Champions Para, KS Postęp, KS Piast czy KS Grabarz.

Po śmierci Jarka Knycha napisałem do Tomka Rysia: "Tomek, zróbmy Memoriał Jarka Knycha, uczcijmy w jakiś sposób jego zaangażowanie w rozwój szachów w Czarnej,  uczcijmy go jako człowieka, jako naszego przyjaciela!

Uczcijmy też Marcina Wrzosa – szachistę młodszego pokolenia, który też opuścił nas przedwcześnie”… Za nami już 3 edycje Memoriału (dane na rok 2016) i dobrze, że są, bo w tej chwili to jedyna w roku szachowa impreza w Czarnej.

To były piękne, ale i trudne czasy, było biednie, żeby kupić kilogram cukru, trzeba było stać w kolejce nawet kilka godzin, ale potrafiliśmy zrobić dla siebie "coś", żeby zapomnieć o tych szarych czasach i chociaż przez "chwilę" być szczęśliwym! Dziś w Czarnej są piękne drogi, basen, korty tenisowe, „ryneczek, sławna studnia”, ale ducha i entuzjazmu jakby mniej. Nie ma też już tych dawnych szachów, z których Czarna słynęła na cały kraj i świat. W roku 2010 odbyły się przecież w naszej miejscowości Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 20. Ale jak śpiewał Ryszard Riedel z grupą Dżem w piosence "Wehikuł Czasu":

"Dużo bym dał by przeżyć to znów,

                  wehikuł czasu to byłby cud.

                  mam jeszcze wiarę, odmieni się los"


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [0]
 

Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Wsparcie

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Radomyślanka Radomyśl Wlk.Czarnovia Czarna
Radomyślanka Radomyśl Wlk. 0:1 Czarnovia Czarna
2019-11-16, 13:30:00
Radomyśl Wlk., ul. Kościuszki 25
galeria »   relacja »

Kalendarium

11

07-2020

sobota

12

07-2020

niedziela

13

07-2020

pon.

14

07-2020

wtorek

17:00 - Czarnovia 2007-08

17:00 - Czarnovia 2009-10 - SPARING (obecność obowiązkowa, czarne koszulki ADIDAS)

17:15 - Czarnovia 2011-14

15

07-2020

środa

16

07-2020

czwartek

17

07-2020

piątek

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
Olchovia Olchowa 2:2 Chemik Pustków
Lechia Sędziszów Małopolski 4:0 AP Piłkarskie Nadzieje Mielec
Radomyślanka Radomyśl Wlk. 1:1 Kamieniarz Golemki
Korona Majdan Królewski 1:4 Sparta Chorzelów
Kolorado Wola Chorzelowska 4:2 Strzelec Frysztak
Smoczanka Mielec 0:3 Victoria Czermin
LKS Głowaczowa 3:2 LKS Wiewiórka
Czarnovia Czarna 4:1 Victoria Ocieka

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16
Chemik Pustków - Victoria Ocieka
LKS Wiewiórka - Czarnovia Czarna
LKS Głowaczowa - Victoria Czermin
Smoczanka Mielec - Strzelec Frysztak
Kolorado Wola Chorzelowska - Sparta Chorzelów
Korona Majdan Królewski - Kamieniarz Golemki
Radomyślanka Radomyśl Wlk. - AP Piłkarskie Nadzieje Mielec
Lechia Sędziszów Małopolski - Olchovia Olchowa