Czarnovia - MKS Kolbuszowa (trampkarz młodszy); 14.10.2014

Kibice Czarnovii piszą...

• autor: LeSauxe, 2019-08-28 23:12

Witam serdecznie wszystkich sympatyków piłki nożnej, a w szczególności kibiców Czarnovii i... Fulham. Zapraszam dziś na relację z meczu II rundy Pucharu Ligi Angielskiej pomiędzy Fulham Londyn, a FC Southampton.

FC Southampton został założony w 1885 r. Barwy klubowe: czerwono-biało-czarne, przydomek: "The Saints", czyli Święci, stadion nosi nazwę St. Mary's Stadium i może pomieścić 33 tys. widzów. Największym jak dotąd osiągnięciem FC Southampton jest Puchar Anglii zdobyty w 1976 r. Aktualnie w drużynie "Świętych" występuje J. Bednarek, zaś w przeszłości klub z południa Anglii reprezentowali M. Saganowski, K. Kosowski, T. Hajto, G. Rasiak, B. Białkowski i A. Boruc.

Rok 1958 - 6 runda Pucharu Anglii, Fulham-Bristol Rovers 3-1.

Puchar Ligi Angielskiej (ang. Football League Cup), to turniej piłkarski utworzony na podobieństwo Pucharu Anglii, jednakże mogą w nim uczestniczyć zespoły zrzeszone w The Football League, czyli z czterech najwyższych klas rozgrywkowych, a więc Premier League, Championship, League 1 i League 2 (w Pucharze Anglii uczestniczą kluby z wszystkich klas rozgrywkowych). Aktualnie 92 drużyny biorą udział w rozgrywkach Pucharu Ligi Angielskiej. Zwycięzca rozgrywek kwalifikuje się do Ligi Europy. Od 1982 r. PLA przyjmuje nazwę sponsora, stąd też aktualna nazwa - Carabao Cup. Pierwszym zwycięzcą PLA została Aston Villa Birmingham, obecnym triumfatorem jest Manchester City, a najwięcej wygranych posiada FC Liverpool (8 ).
Rok 1958 - Johnny Haynes "Maestro", najsłynniejszy piłkarz Fulham w historii.

W Pucharze Ligi Angielskiej często grają tzw. "drugie garnitury" i tak też było tym razem. W jednej i drugiej drużynie było kilku podstawowych graczy, a reszta to młodzież i zawodnicy z "ławki". Dziś szanse zagrania pełnych 90 minut w Fulham dostali Chrisite, Kamara i nowy nabytek Onomah, ale na pewno tej szansy nie wykorzystali, zaś Christie i Kamara należeli do najsłabszych zawodników The Cottagers... Pierwsza połowa dzisiejszego meczu była wyrównana. Pierwsi szanse na prowadzenie mieli gospodarze, ale strzał z rzutu wolnego Reida w 7. minucie wylądował na poprzeczce bramki gości, a chwilę później Christie główkując z pięciu metrów nie potrafił pokonać McCartyego. Goście swoje szanse mieli pod koniec tej części spotkania, ale najlepszy zawodnik meczu, Redmond dwukrotnie przestrzelił w dogodnych sytuacjach.
Drugie 45 minut to dominacja ekipy z Southampton, aczkolwiek trzeba stwierdzić, że to co wyczyniali obrońcy Fulham, jest jedną z niewyjaśnionych zagadek... piłki nożnej! Le Marchand wyprowadzając piłkę z pola karnego, podaje ją do... napastnika gości, który stoi na 15 metrze od bramki gospodarzy, lecz przegrywa pojedynek "sam na sam" z Rodakiem. Tenże Le Marchand traci w sposób iście trampkarski piłkę na linii pola karnego, ale znowu Rodak ratuje Fulham. Jednakże to co zrobił Kamara przeszło chyba najśmielsze oczekiwania... napastnika gości Redmonda! Kamara będąc na 25 metrze od bramki gości tak "celnie" podał piłkę do jednego ze środkowych obrońców Fulham, że wypuścił "w uliczkę" Redmonda, lecz i tym razem szczęście sprzyjało The Cottagers. Opisane sytuacje miały miejsce już przy stanie 1-0 dla Southampton, a strzelcem gola dla "Świętych" został w 57. minucie 19-letni Obafemi. Takim też wynikiem zakończył się mecz przy Craven Cottage, niestety dla wygranych dzisiejsza victoria może okazać się pyrrusowa, ponieważ kontuzji kolana nabawił się lider zespołu Redmond. Warto zaznaczyć, że przez 55 minut w drużynie Southampton na boisku występował reprezentant Polski Jan Bednarek. A Fulham? No cóż, na razie największym przeciwnikiem Fulham jest... sam Fulham! Ogromna ilość niedokładnych podań i strat przy wyprowadzaniu piłki kosztowały gospodarzy porażkę w sobotę z Nottingham Forest (błąd S. Sessegnona), wczoraj sytuacja się powtórzyła. Manager Fulham S. Parker na pewno ma nad czym myśleć!
Rok 1966 - George Cohen, mistrz świata z 1966 r.

Jak to w pucharach czasami się dzieje, bywają niespodzianki lub nawet sensacje. W II rundzie Pucharu Ligii Angielskiej zanotowaliśmy takie nieoczekiwane rezultaty. Dwóch przedstawicieli czwartego poziomu rozgrywkowego, a więc League 2 wyeliminowało przedstawicieli Premier League. Crawley Town pokonało u siebie Norwich City 1-0, a Colchester United po rzutach karnych (5-4) poradził sobie na wyjeździe z Crystal Palace Londyn (w meczu padł wynik 0-0). Do niespodzianki doszło w Burnley, gdzie kolejny przedstawiciel Premier League odpadł z dalszej rywalizacji, ulegając przedstawicielowi League 1 - AFC Sunderland 1-3.

"Daily Mirror"

Na zakończenie informacja, o której w Polsce być może nie mówi się. Wiadomością nr 1 w angielskiej piłce jest wyrzucenie z League 1 przez English Football League z powodów finansowych FC Bury. Klub założony w 1885 r., dwukrotny zdobywca Pucharu Anglii w latach 1900 i 1903 zacznie kolejny sezon w jednej z niższych lig. League 1 będzie więc liczyć w tym sezonie 23 drużyny lub... 22, ponieważ w takiej samej krytycznej sytuacji finansowej jest Bolton Wanderers, który dostał 14 dni na ucieczkę ze stryczka! W Anglii to już nie pierwszy taki przypadek, gdy kluby tonące w długach są karane prze EFL degradacją i punktami minusowymi. W ostatnich latach spotkało to AFC Bournemouth, czy FC Portsmouth. W Szkocji nie miano litości nad Glasgow Rangers, który powrócił z "piłkarskich zaświatów" i powoli chce odbudować swoją pozycję w rodzimej lidze. A w Polsce? Wisła Kraków - 40 mln długu - dostaje licencję na grę w Ekstraklasie, jest OK! O "ratowaniu" przez Komisję Licencyjną Ruchu Chorzów, czy Polonii Bytom pisał nie będę, odpowiedź jest w III lidze gr. III. Niech ten temat zakończę słowami Marcina Dańca z jednego z jego skeczy: